Pages Navigation Menu

حضور نماینده گروه سماط در همایش یوز آسیایی در بافق

به مناسبت ۹ شهریور روز ملی یوز آسیایی همایش یوز اسیایی در بافق برگزارشد.
۹ شهریور، روز ملی یوز آسیایی است به همین منظور همایش یوز آسیایی با حضور هومن جوکار، مدیر پروژه بین اللملی حفاظت از یوز آسیایی، سامان گلریز حامی افتخاری محیط زیست و یوز آسیایی، سادات موسوی مدیرکل محیط زیست و دکتر اکبری معاون طبیعی و معاون مدیرکل محیط زیست استان، فرماندار، رئیس شورای شهر بافق و جمعی از فعالان محیط زیست ومدیران تشکلهای مردم نهاد حامی محیط زیست استان یزد و مسئولان ادارات شهرستان در سالن کمال الدین وحشی بافقی اداره ارشاد اسلامی شهرستان بافق برگزار شد. از تشکل محیط زیستی سهم من از طبیعت سرکار خانم یزدی در این همایش شرکت نمودند.

20170902_192115

در ابتداء برگزاری همایش فرماندار بافق ضمن خیرمقدم به مدعوین با بیان اینکه بافق به عنوان خاستگاه یوز در سطح بین المللی، ملی و منطقه ای مطرح است اظهار داشت: ثبت روز یوز بنام بافق باعث شده است تا وظیفه مسوولان و مردم در این شهرستان نسبت به حفاظت از این گونه نادر زیاد شود.
وی با اشاره به اینکه عملکرد خوبی در رابطه با حفاظت از یوز انجام نشده است عنوان کرد: البته در کنار همه نامهربانی ها، در حال حاضر فعالیت حافظان و دوستداران محیط زیست در منطقه آریز بافق باعث ادامه جولان یوزپلنگ آسیایی در این منطقه شده است.
زاده رحمانی به ایجاد برنامه کارزار رسانه ای به منظور توجه افکار عمومی اشاره کرد و یادآور شد: برای حفظ این گونه ارزشمند به عنوان یک سرمایه ملی باید کوشید.
وی ضمن تقدیر از مسئولان و خبرنگاران شهرستان بافق خاطر نشان کرد: این حمایت باعث هم افزایی می شود تا از داشته هایمان حفاظت کنیم.
فرماندار بافق جایگاه یوز را در ایران باستان و ایران پس از ورود اسلام، بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: یوز موجودی نجیب و دوست داشتنی است و افراد علاقمند محیط زیست همواره در جهت حفاظت از آن تلاش کرده اند و امیدواریم ما هم دین خود را به آن ادا کنیم.
همچنین، مدیرکل محیط زیست استان یزد در این مراسم با بیان اینکه یکی از شاخص های اصلی وظایف سازمان حفاظت ازمحیط زیست حفاظت از تنوع زیستی است گفت : این موضوع جز کنوانسیون تنوع زیستی محسوب می شود و دولت موظف است تفاهم نامه مصوب شده در این زمینه را رعایت کند.
سید حسین سادات موسوی افزود : زیستگاه های اصلی این گونه در کشور به عنوان یک نماد ملی مطرح است که در استان یزد هم دیده می شود.
وی گفت : طی سال های اخیر طبق رصد و تحقیقات صورت گرفته در استان مسیر این گونه ارزشمند از منطقه مهریز به سمت کلوت های بافق ،آریز ،دره انجیر و به سمت کویرتوران است .
مدیرکل محیط زیست استان یزد گفت : مهمترین زیستگاه این گونه، منطقه حفاظت شده کوه بافق ،منطقه آریز و کویردره انجیر این شهرستان است.
موسوی بر لزوم فرهنگ سازی حفاظت از این گونه تاکید کرد و گفت :با حمایت مسوولان سیاسی و اجرایی استان و شهرستان و رسانه ها این فرهنگ سازی را ایجاد کنیم که حفظ یوز در واقع حفظ طبیعت و حفظ منابع ملی است.
سپس هومن جوکار در بیایان خود اظهار داشت: برآورد از جمعیت یوز در کشور زیر ۵۰ قلاده است که امروز یافته های جدیدی نشان می دهد که یوزپلنگ فقط در مناطق حفاظت شده زندگی نمی کند و اکثر اوقات خود را در خارج این مناطق می گذراند
هومن جوکار افزدد:این گونه در خارج از مناطق حفاظت شده با تهدید هایی از جمله سگ های گله و برخورد با وسایل نقلیه درجاده ها مواجه می شود و امروز به این نتیجه رسیده ایم که یوز ها را بیشتر در مناطق خارج از دست می دهیم. وی با بیان اینکه مناطق حفاظت شده یوز بسیار ارتقا پیدا کرده است بیان کرد:در سال ۲۰ تا ۳۰درصد جمعیت وحوش شهرستان بافق افزایش می یابد و نیز افزایش رشد و تعداد پلنگ در این منطقه نشان دهنده فراهم شدن زیستگاه مناسب تر برای این گونه است.
مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوز آسیایی تصریح کرد:مجبور شدیم در کشور بخاطر از بین رفتن یوزها در خارج مناطق حفاظت شده تغییر در شیوه حفاظتی ایجاد کنیم. در این رابطه مردم می توانند نقش موثری را در مناطق حفاظت شده ایفا کنند.
وی با اشاره به اینکه به علت جمعیت کم این گونه طی سال های اخیر مجبور به برخی اقدامات شویم خاطر نشان کرد: تکثیر مصنوعی این گونه در اسارت از موارد انجام شده در این زمینه است که باید به روش های جدید روی بیاوریم تا بتوانیم از این گونه حفاظت کنیم.
مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوز آسیایی بیان داشت:مکان هایی درزمینه بهره برداری است که می توان بدون تخریب اقداماتی برای حفاظت بستر زیستگاه های این گونه انجام داد. جوکار افزود: محیط زیست مانع مطلق برای صنعت نیست و قطعا راه حل هایی برای حفظ این گونه وجود دارد که باید مطالعه و بررسی شود.
در پایان از حامیان این مخلوق زیبا و نادر همچنین نویسنده کتاب یوز آسیایی سرکارخانم عالیه نقیب الذاکرینبا اهداء لوح، تقدیر شد. از دیگر برنامه های این همایش بازدید از مدرسه طبیعت باغ گیلو بافق و افتتاح برکه ماریتا بود. (ماریتا نام یوزپلنگی که بعد از ۹سال زندگی در اسارت در پارک ملی پردیسان تهران بدلیل عفونت ریوی جان خود را از دست داد)

 

هماشیش یوز اسیایی بافق 96

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>