Pages Navigation Menu

اجرای طرح بازیافت درب های پلاستیکی در یزد توسط گروه سماط

گروه سماط از فروردین ماه ۱۳۹۶، فعالیت خود را در راستای بازیافت (جمع آوری و فروش) درب های پلاستیکی آغاز کرد. از آنجاکه بسیاری از این درب ها در طبیعت انداخته شده و یا بعنوان پسماند دفع میگردند، اگر مردم تشویق به جمع آوری این درب ها شوند، از ریختن حجم زیادی از پسماندها در طبیعت جلوگیری می شود. در عین حال با فرهنگ سازی تفکیک پسماندها در بین مردم، میتوان با درآمد حاصل از بازیافت آنها کارهای خیر انجام داد. جمع آوری درب های پلاستیکی و انجام کارهای خیر در ازای آن، در کشورهای دیگر نیز انجام میشود. مثلا در ترکیه با این درب ها برای نابینایان نیازمند، عصا تهیه میشود. در حال حاضر در کشور ما، تبریز، مشهد، بیرجند و چند شهر دیگر به صورت تخصصی برای تهیه ویلچر برای نیازمندان از طریق جمع آوری درب های پلاستیکی فعالیت میکنند.
از آنجا که هر ۴۰۰ الی ۴۵۰ درب بطری معادل یک کیلوگرم میشود، در مرحله اول درب های پلاستیکی جمع میشود، زمانی که تعداد و متعاقبا وزن درب های جمع آوری شده به میزان قابل توجهی رسید، آنها را به واحدهای بازیافت سازمان مدیریت پسماند فروخته و ضمن حمایتهای این سازمان با درآمد حاصل از فروش درب های پلاستیکی کارهای خیر و عام المنفعه انجام میگردد. سماط تصمیم دارد تا رقم به دست آمده از بازیافت این درب ها را به صورت گسترده تری پوشش دهی کند. مثلا به جای خرید یک ویلچر، به تهیه وسایل آموزشی برای کودکان کار و بدسرپرست، خرید وسایل حفاظت فردی در راستای ارتقا بهداشت و ایمنی در بین کارگران کم بضاعت شاغل در بخش صنایع، برگزاری مراسمهای مناسبتی زیست محیطی در مدارس بمنظور ایجاد و ارتقا فرهنگ زیست محیطی در بین کودکان و نوجوانان و یا هر اقدام بهینه مرتبط با حفظ محیط زیست انجام دهد.
تمام فعالیتهای گروه؛ از گزارش درب های جمع آوری شده تا خرید و کمک رسانی به نیازمندان و غیره، از طریق سایت و کانال تلگرامی سماط به اطلاع عموم میرسد. به علاوه همراهان ما در این طرح میتوانند از راه های ارتباطی ذکر شده، علاوه بر دریافت اخبار، با ما در تماس باشند. همچنین علاقه مندان در مشارکت با این طرح میتوانند انواع درب¬های کوچک پلاستیکی را جمع آوری کنند که بعد از رسیدن به حد نصاب ۳ تا ۵ کیلو به دفتر گروه در شهر یزد تحویل دهند.

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۲_۲۳-۳۵-۲۶

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>