Pages Navigation Menu

نحوه‌ی همکاری و مشارکت در اجرای طرح ملی جنگلانه (جنگل یاری) سال ۱۳۹۴ در استان یزد

 

jangalaneh6

جنگلانه مشارکتی‌ست خودجوش به مناسبت دهه تنوع زیستی که با همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و با هدف تازه‌داشتن عرصه‌های جنگلی و مرتعی در سراسر کشور، شناخت و حمایت از گونه‌های گیاهی در معرض خطر (بومی) و آشنایی با روش کاشت آن‌ها، معرفی جایگاه واقعی و نقش مردم بخصوص جوامع محلی در احیاء و نگهداری و حفاظت از تنوع زیستی، حرکت به سمت معیشت جایگزین و توسعه پایدار گردشگری طبیعت محور در مناطق دارای ظرفیت، در قالب یک طرح پنج ساله برگزار می‌شود.

خانه فرهنگ بوم‌گردان پارس بعنوان ایده‌پرداز و هماهنگ کننده کشوری طرح، (گروه سماط بعنوان هماهنگ کننده استان یزد) حمایت و همراهی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، سازمان منابع طبیعی،آبخیزداری و جنگلداری کشور و در استان فارس حمایت و همراهی ادارات کل حفاظت محیط زیست، منابع  طبیعی و آبخیزداری، آموزش و پرورش و همچنین پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی و جمعیت هلال احمر را بهمراه دارد.

این طرح ملی برای نخستین بار در ۵ دی ماه ۹۳، در ۱۴ استان کرمانشاه، ایلام، لرستان، کردستان، آذربایجان غربی، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، اصفهان، آذربایجان غربی، مازندران، قزوین و استان فارس برگزار شد، که در نهایت بیش از ۲۱۰۰ نفر در سراسر کشور، بیش از ۱۶۱ هکتار از رویشگا‌ه‌های آسیب دیده را با کاشت بذر و نهال‌های بومی احیا کردند، امید آنکه در سال ۹۴، تمامی استان‌های کشور با همراهی در این مشارکت مردمی به یاری طبیعت بشتابند.

انتخاب عرصه‌های مناسب کاشت بذر با هماهنگی ادارات محیط زیست و منابع طبیعی هر استان و با مشورت جامعه محلی آن مکان صورت خواهد گرفت. شما هم‌اندیشان گرامی میتوانید پس از ارزیابی عرصه، بذر گونه مورد نظر را از سازمان‌های مربوطه دریافت و به روشی بسیار ساده (کپه‌کاری: کپه‌کاری قراردادن مقدار معینی بذر در خاک جهت رویش و جوانه می‌باشد.) بکارید.

بهترین شکل نگهداری و تازه‌داشتن طبیعت کشورمان با حضور و نقش پررنگ جوامع محلی هرمنطقه میسر می‌شود، چرا که در طی سالیان دراز مردم هر منطقه هم‌زیستی با رویشگاه‌های محل زندگی خود را آموخته‌اند.

این پروژه کاملا متکی به توان تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و جوامع محلی و علاقمندان به طبیعت ‌می‌باشد و هیچ مبلغی بابت اجرای این پروژه دریافت نگردیده است.

 

جهت پیوستن به طرح جنگلانه در سال ۹۴…..

 

پس از دانلود و تکمیل فرمهای دوگانه ی مشارکت در طرح که در سایت جنگلانه

(www.jangalaneh.ir)

قرار دارد، انها را به همراه لوگو مجموعه متبوع خود به ایمیل گروه سماط

(info@samatngo.com)

و یا ایمیل مدیر عامل گروه  بعنوان مسئول هماهنگ کننده طرح در استان یزد

(myazdi.m.sc@gmail.com) ارسال نمایید.

 

 لازم به ذکر است این طرح در سال ۲۷ آذرماه ۱۳۹۴ اجرا میشود.

 

 

 

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>