Pages Navigation Menu

روز جهانی خاک گرامی باد

به منظور ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از هدر رفت و نابودی آن در سال ۲۰۰۲ بر اساس پیشنهاد اتحادیه جهانی علوم خاک روز ۵ دسامبر بعنوان روز جهانی خاک نامگذاری گردید تا دولت ها بطور جدی به تکاپو افتاده و برای رفع نواقص، اصلاح روشها و بهبود اوضاع کیفی خاک چاره اندیشی نمایند.

خاک، ایفا کننده نقشی اساسی در حیات موجودات بوده و برای تشکیل هر سانتیمتر از این ماده ارزشمند حدود ۳۰۰ سال زمان نیاز است و به همین دلیل به عنوان یکی از منابع تجدید ناپذیر در نظر گرفته میشود.

امروزه عواملی چون افزایش جمعیت و بهره برداری بیش از حد از زمینهای کشاورزی،رشد شهرنشینی،ازدیاد زباله های شهری و صنعتی،جذب مواد شیمیایی توسط خاک،حفاری معادن و چرای بی رویه دام ها منجر به تشدید فرسایش و آلودگی خاک میشود.

این روز با پیشنهاد تایلند و به پاس خدمات ارزنده شاه این کشور در حفظ و ارتقای منابع خاک و با تصویب مرجع عمومی سازمان ملل و سازمان جهانی غذا و کشاورزی به نام روز جهانی خاک نامگذاری شده است.

در این روز کنفرانس ها، نشست ها و جلسات گوناگونی درکشورهای مختلف دنیا برگزارمی­شود و حتی در برخی کشورها مانند آلمان هفته خاک تعیین و در طول این هفته مراسم مختلفی برگزار می شود لازم به ذکر است که سازمان ملل متحد نیز با توجه به اهمیت این موضوع سال ۲۰۱۵ را به عنوان سال خاک ها تعیین نموده است

با توجه به اینکه کمتر از یک ماه به آغاز سال ۲۰۱۵ باقیست پیشاپیش سال خاکها فرخنده باد

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>