Pages Navigation Menu

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا یا صبر زرد (Aloe vera)، گیاهی چند ساله بوده و به خانواده سوسن (lily family ) تعلق دارد. در گیاه بالغ تعداد ۱۲ تا ۱۵ برگ به طول ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر تولید می شود. عرض برگها در قاعده به ۶ تا ۷ سانتی متر نیز می رسد. برگه ها از قاعده به طرف انتها باریک شده و رنگ آنها در سطح فوقانی سبز مایل به خاکستر ی با لکه ها ی منقوط است. کناره های برگ خاردار و گل آذین دارای گلهای لوله ای شکل زرد رنگ است. گلها در نهایت تولید میوه های سته ای کوچک و سبز رنگ می نمایند. ریشه در این گیاه ضخیم و به صورت ریزوم مانند است. ژل تهیه شده از برگ های گیاه آلوئه به دلیل کاربردهای متنوعی که در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی دارد مورد توجه است.

تاریخچه گیاه و اثرات دارویی آن به ۶ هزار سال قبل بر می­گردد. در گذشته های دور، ژل این گیاه برای درمان زخم های عفونی و ترمیم سوختگی و بریدگی مورد استفاده بوده است.

با پیشرفت علم دارو سازی و شناخت خواص دارویی گیاهان در نیمه قرن بیستم، ماده مسهل حاصل از عصاره برگ آلوئه شناخت شد و سالیان طولانی این گیاه برای استخراج مسهل قوی آن در جزایر کارائیب بطور مصنوعی کاشته می شد. براساس اظهار نظر سالخوردگان قشمی، گیاه آلوئه ورا از سالیان طولانی در جزیره قشم وجود داشته است و خاستگاه آن آفریقا است. در طی قرون گذشته این گیاه توسط بازرگانان یا جهانگشایان به جزیره قشم حمل شده و با سازگاری با شرایط آب و هوای قشم و به علت اثرات شفابخش آن به گیاه معجزه گر مشهور شده است.

آلوئه و را گیاهی است که برای ماندن و رشد به حداقل آب نیاز دارد و در خاک های شور و ساحلی به آسانی رشد و پرورش می یابد و نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است. خواص متعدد دارویی شناخته شده در آن را گیاه قرن بیستم بنامند. بسیاری از محققان بر این اعتقاد هستند که خواص آلوئه و نقش دارویی آن در تحولات صنایع دارویی مشابه با شناخت آسپرین در قرن نوزدهم و مصرف آن توسط میلیون ها انسان برای کاهش تب، درد و تورم در سراسر جهان است. هزاران بیمار قلبی از آسپرین به عنوان ماده ممانعت کننده از بروز لخته خون استفاده می کنند. مطالعات نشان داده است، آلوئه دارای حدود ۲۰۰ ماده مؤثر است. مواد آرایشی، بهداشتی، غذایی و نوشیدنی ها بزرگترین بازار بین المللی مصرف آلوئه به شمار می روند. کشورهای کره و ژاپن قدیمی ترین مصرف کننده گان آلوئه در طب سنتی خود هستند. با حضور ژاپنی ها در استرالیا بازار مصرف نوشیدنی های آلوئه نیز توسعه یافته است.

 منبع: محدثه شیرازی، ۱۳۹۱٫ طرح پرورش گیاهان دارویی (آلوورا)، آموزش و پرورش ناحیه سه، استان البرز، کرج، ، ۷۰ صفحه

و درپایان:

دوستان کسی میدونه اسم این گیاه که ۱۴ ساله در باغچه آقای محمد ابوئی ساکن شهرستان مهریز در استان یزد، جا خوش کرده چیه؟؟ آیا این گیاه همون آلوئه ورا است؟!

20120724496

۴ دیدگاه

  1. مطالب خوب و آموزنده ای بود.

  2. bebakhshid in samte chapiye aloveras ya rastiye?
    akhe chapiye moshakhase khardare vali tedade bargash lame

  3. ببخشید آلورا سمت چپیه هست یا راستیه؟ آخه چپیه خاردار هست ولی فکر کنم خاصیت راستیه بیشتر باشه در هر صورت عکس که میذارید مشخص کنید چه قسمتیش مربوط به توضیحاتتونه که آدم گمراه نشه
    ممنون

  4. اگه دیدگاههای منو نذارین دیگه به سایتتون سر نمیزنم گفته باشم

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>